torsdag 1 februari 2018

Fruktaffären


Vi hade en stor korg med frukt där det stod vad de
de olika frukterna hade för styck pris.


Vi använde oss av strukturen mötas på mitten.




Barnen satt i sin lärgrupp fick en uppgift att lösa individuellt.
Uppgiften var tex 
Hur mycket kostar 7 päron 
Skriv med mattespråket ( 3x7=21kr)
Alla skriver sin lösning på ett kladdpapper .Efter en liten stund 
bryter vi. Då skriver alla sin lösning på det gemensamma pappret
i mitten av bordet. De jämför då om de fått samma svar.
De diskuterar svaren med varandra och försöker komma fram 
till en gemensam lösning. Denna lösning får de sedan redovisa
för klassen.






Inga kommentarer:

Skicka en kommentar